کارت ویزیت چیست و چه وظیفه ای دارد؟

کارتی که اطلاعاتی از کسب و کار یک شخص یا شرکتی برای معرفی رسمی آن ها در آن درج می شود کارت ویزیت گفته می شود

معمولا در کارت ویزیت ها از نام یا نام شرکت، لوگو، نشانی و شماره تماس درج می شود. به طور خلاصه می توان گفت کارت ویزیت برای معرفی و راهی برای اطلاعات تماس شما می باشد.

کارت ویزیت یکی از ابزار های مهم در کار شما است که برای تبلیغات و بازاریابی باید تهیه کنید

شما کارت ویزیتتان را به مشتریان و یا مشتریان احتمالی خود می دهید تا اطلاعات لازم برای ارتباط با شما را

داشته باشند و می توانید به وسیله ی آن خود و کار خود را به دیگران معرفی نمایید.

کارت ویزیت بر عکس این که تبلیغاتی ساده به نظر می آید، در همین حال تاثیر مهمی هم روی ذهن مشتریانتان دارد. انتخاب درست جنس و طرح کارت ویزیت یک اصل مهم است، اگر مشتریان شما شرکت ها و موسسه های بزرگ می باشد شما باید بهترین جنس و بهترین طرح را برای کارت ویزیت خود انتخاب کنید چون جنس و طرح کارت ویزیت شما اولین تفکر از طرف مشتریان نسبت به کسب و کار شما است برای همین بهتر است این تفکر از همان اول به بهترین شکل صورت بگیرد.
تاریخچه چاپ کارت ویزیت

کارت ویزیت به معنی کارت های ملاقات می باشد. در گذشته دو کشور فرانسه و چین از اولین کشورهایی بودند که از کارت ویزیت یا همان کارت ملاقات برای ملاقات های اجتماعی خود استفاده نمودند. در قرن پانزدهم و هفدهم شاهزادگان برای دیدار بزرگان کشور های دیگر روی کاغذ از سوابق و کارهایی که انجام داده بودند و مشخصات خود را می نوشتند و بعد آن را به خدمت کاران خود می دادند که به دست آن ها برسانند. و فرستادن جواب برای قبول کردن میزبانی بود این کار بین مردم سطح بالای جامعه رایج شد و کارت ویزیت به وجود آمد. سایز این کارت های ملاقات کمتر از یک کف دست انسان بود و روی کاغذ های مقوایی نوشته می‌شد. کارت ویزیت برای کارتهای بازرگانی اولین بار در انگلستان مورد استفاده گردید و رواج پیدا کرد این کارت ها را بیشتر بازرگانان و تاجران از آن استقبال کردند و روی کارت‌ها نقشه محل مورد نظر خود را روی آن حکاکی می‌کردند. این کارت ها را روی ورق های مسی نازک حکاکی می‌کردند و پس از چند مدت که لیتوگرافی رنگی به وجود آمد کارت‌ها به صورت رنگی چاپ شدند. کارت ویزیت در قرن هجدهم در آمریکا رواج پیدا کرد. در این زمان برای کارت ویزیت ها طراحی انجام نمی دادند و با یک نقاشی ساده و مشخصات فرد انجام می شد. بعد از صد سال کارت‌های بازرگانی یا همان کارت ویزیت های تک رنگ رایج شد که با ابعاد هفت در چهار اینچ به چاپ می‌رسید. به دلیل گسترش حرفه و کارهای مختلف برای آن ها به کارت ها و طرح های مختلف احتیاج داشتند و از لیتوگرافی های چند رنگ برای اصلی ترین روش ها برای چاپ استفاده شد. و به خاطر کم بودن عکس های رنگی در آن زمان مردم کارت ویزیت ها را به صورت کلکسیون برای خود جمع می کردند. حدوداً اواسط قرن نوزدهم طراحی و چاپ کارت ویزیت به امری ضروری در اروپا تبدیل شد و همین طور در آمریکا مورد استقبال گردید. با گسترش کار چاپ در قرن بیستم کارت های ویزیت از مد افتاد در این زمان علاقه‌ مردم به چاپ روزنامه ها و مجلات باعث رونق کارهای چاپی شد.

کارت ویزیت                                                                                            کارت ویزیت

کارت ویزیت گلاسه
کارت ویزیت های گلاسه یکی از ساده ترین کارت ویزیت ها می باشد که روی مقوا های گلاسه ۳۰۰ گرمی به صورت یک رو یا دو رو چاپ می شود.
شما می توانید برای این که مقاومت کارت بیشتر شود از سلفون های مات و براق و یووی یا لمینت مات و براق استفاده کنید که در زیر به شما درباره آن ها توضیح می دهیم.
کارت ویزیت با روکش سلفون مات و براق
بعد از چاپ روی گلاسه ۳۰۰ گرم برای مقاومت بیشتر و زیبا تر شدن کارت ویزیت هایتان روی آن ها روکش های سلفون مات و براق کشیده می شود، این سلفون ها با حرارت به کارت چسبانده می شوند که اصطلاحا به آن سلفون حرارتی می گویند. کارت ویزیت های سلفون مات و براق به صورت یک رو و دو رو چاپ می شوند.
سلفون مات یا براق بودن کارت به عهده و سلیقه مشتری می باشد اما معمولا سلفون مات برای کارت ویزیت های روشن به کار میرود و سلفون براق برای کار های تیره می باشد.

کارت ویزیت با روکش لمینت مات و براق و لمینت برجسته
بعد از چاپ روی گلاسه ۳۰۰ گرم برای مقاومت در برابر پارگی، رطوبت و…، و زیبا تر شدن کار روکش های پلاستیکی لمینت مات یا براق ۲۵۰ میکرون روی کار کشیده می شود که مقاومت آن از سلفون خیلی بیشتر می باشد. چاپ کارت ویزیت های لمینت یک رو و دو رو انجام می شود اما قیمت آن ها یکسان می باشد و هیچ اختلاف قیمتی ندارند.
نوع دیگر لمینت، لمینت برجسته است که بعد از چاپ لمینت می شود و بعد روی لمینت یک لایه ای با دستگاه چاپ سیلک روی قسمت هایی از کارت کشیده می شود.

کارت ویزیت سلفون مات مخملی
بعد از چاپ روی گلاسه برای مقاومت بیشتر آن و زیبا تر شدن روی کار روکش سلفون مخملی کشیده می شود که به سلفون های ضد خش هم به آن می گویند و کاملا وقتی که روی آن دست می کشیم نرم و لطیف بودن آن را احساس می کنیم.

کارت ویزیت کتان
کارت ویزیت های کتان چند نوع می باشد
انواع کتان ها عبارتند از: کتان آلمان، کتان فابریانو، کتان امباس، کتان سوسماری
که می توان گفت یکی از کارت ویزیت های پر مصرف به حساب می آید. چاپ کتان روی کاغذ های بافت دار ۳۰۰ گرم چاپ میشود که این بافت های ریز باعث می شود تا کارت زیبا تر شود. برای طراحی کارت ویزیت های کتان باید بدانید که از یک رنگ در کل زمینه کار نباید استفاده کرد و بهتر است سفیدی کارت بیشتر باشد برای این که روی کتان رنگ زیاد گزینه مناسبی نمی باشد.

کارت ویزیت پی وی سی برفکی
کارت ویزیت های برفکی نوعی پلاستیک است که به صورت یکرو با ضخامت ۴۰۰ میکرون چاپ می شود و کاملا مقاوم و ضد آب است.

طراحی کارت ویزیت

طراحی کارت ویزیت یکی از مهمترین نکات قبل چاپ است که کاملا باید حرفه ای و خوانا و همین طور رو اصول و قوانین چاپی باشد که مشتری به خاطر بیاورد کار شما چیست و چه کار هایی انجام میدهید.سعی کنید که طرح خود را به یک طراح گرافیست بدهید برایتان طراحی کند ولی در غیر این صورت اگر خودتان به طراحی آشنایی دارید و میخواهید انجام دهید نکات زیر را باید رعایت کنید.

۱- فایل در کادر ۹ در ۶ و یا ۸٫۵ در ۴٫۸ باید طراحی شود

۲- نیم سانت خط احتیاط برای برش رعایت شود

۳- فایل باید سی ام وای کی باشد

چاپ کارت ویزیت

چاپ کارت ویزیت با دو دستگاه ۴ رنگ افست در فرم های عمومی و اختصاصی و دستگاه های دیجیتال به صورت فوری انجام می شود.

دستگاه های افست تحویل کار آن از ۲ تا ۷ روز کاری می باشد و در چاپ افست فقط در تیراژ های هزار عدد به بالا می توان چاپ کرد ولی اگر شما عجله داشته باشید و تعداد کمتری کارت احتیاج داشته باشید می توانید با دستگاه های دیجیتال کارت های خود را یک ساعته و با کیفیت عالی به چاپ برسانید.در دیجیتال شما می توانید کمتر از هزار عدد کارت هایتان را چاپ نمایید و تعداد آن از ۱۰۰ عدد شروع می شود به بالا. در چاپ دیجیتال شما هر ابعادی که بخواهید می توانید چاپ کنید ولی در چاپ افست در فرم های عمومی سایز های استاندارد دارد شما می توانید فقط در سایز ۹ در ۶ و ۸٫۵ در ۴٫۸ و ۵٫۵ در ۵٫۵ (مربع) چاپ کنید.

برای چاپ کارت ویزیت های مربع در فرم های عمومی فقط لمینت مات یا براق و برجسته را می توان چاپ کرد و در غیر این صورت می توان به صورت فرم اختصاصی یا چاپ دیجیتال انجام داد.

نوع جنس کارت ویزیت های دیجیتال:

سلفون مات و براق، لمینت مات و براق، کتان آلمان، کتان امباس، گلاسه، لیبل شیشه ای و ساده

نوع جنس کارت ویزیت های افست:

سلفون مات و براق، لمینت مات و براق، پی وی سی ۳۰۰، ۵۰۰، ۷۶۰ میکرون و برفکی، سلفون مخملی

لمینت برجسته، طلا کوب ، کتان و …

زمان چاپ : ۱ ساعته، ۶ ساعته ، ۲ روزه و ۷ روز کاری

تیراژ از ۱۰۰ عدد به بالا

36611784