کاتالوگ چیست و کاربردهای آن در مجموعه های مختلف چگونه است ؟

معمولا بیشتر مجموعه های بزرگ و شرکت ها برای تبلیغات خود از چاپ کاتالوگ بصورت تک برگی و چند برگی استفاده میکنند.این کاتالوگ ها اغلب برای نشان دادن محصولات و نمونه کارها کاربرد دارند.

با توجه به اهمیت کاتالوگ در تجارت و این که بدانید کاتالوگ شما نماینده شما است پیش مشتری، باید این اصل را در نظر بگیرید که هزینه برای کاتالوگ یک سرمایه گذاری می باشد و به کار بردن کلمه ی هزینه اشتباه است.
تاثیرات چاپ کاتالوگ در تجارت

چاپ کاتالوگ تاثیر بسیاری بر زمینه های تجاری دارد، هر چه چاپ کاتالوگ بهتر باشد توجه مخاطبان بیشتری را جلب می کند.
با بیشتر شدن رقیب های کاری چاپ کاتالوگ بیشتر حس می شود و می توان گفت داشتن کاتالوگ برای معرفی کالا و خدمات ارئه دهنده خود یک امر مهم و الزامی است. قیمت کاتالوگ ها به نوع چاپ بستگی دارد مثل چاپ دیجیتال فوری، چاپ افست، چاپ فوری و … که برای چاپ کاتالوگ استفاده می شود.

وظیفه کاتالوگ

۱- معرفی خدمات و کالا های شما به مشتریان

۲- ایجاد سوال در ذهن مشتریان و مراجعه کنندگان

۳- پاسخگو به سوالات مشتریان

در واقع اطلاع رسانی به مخاطب جزء کار های ضروری است که باعث تصمیم گیری دقیق مراجعه کننده می شود. و اگر کاتالوگ شما به درستی و روی اصول طراحی و چاپ شود بر روی ذهن مشتریانتان می تواند بیشترین تاثیر گذاری را داشته باشد.

طراحی کاتالوگ

نکته مهم طراحی کاتالوگ است که کاملا باید اصولی و با دقت عکس ها و نوشته ها در جا های مناسب قرار گیرد و همینطور هر چقدر عکس های زیباتری استفاده شود مطالعه کننده میل بیشتری برای مطالعه ی آن کاتالوگ دارد.

در طراحی کاتالوگ از اطلاعاتی مثل اندازه جنس، رنگ و وزن، قیمت و روش نگهداری و … استفاده می شود که مورد استفاده مشتریان می باشد.

شما می توانید طراحی کاتالوگ خود را به ما بسپارید در غیر این صورت اگر خودتان مایل به طراحی هستید نکات زیر را باید رعایت کنید

۱- فیایل به صورت سی ام وای کی باید طراحی شود

۲- نیم سانت از هر طرف باید خط احتیاط برش رعایت شود

۳- تعداد صفحه ها ضریب ۴ باید باشد یعنی مثلا ۴ صفحه، ۸ صفحه، ۱۲ صفحه و …

۴- فایل با فرمت عکس به ما ارائه دهید

چاپ کاتالوگ

طراحی کاتالوگ های تبلیغاتی معمولا با نرم افزار های کرل و فتوشاپ انجام می شود ولی به دلیل زیاد بودن صفحه های کاتالوگ برای صفحه بندی می توان از نرم افزار ایندیزاین هم استفاده کرد و بعد با دستگاه دیجیتال یک نمونه چاپ می گردد که توسط طراح و شما چیدمان صفحات کاتالوگ چک گردد. و پس از چک کردن نوشته ها و طرح کاتالوگ از شما تاییدیه گرفته می شود و فرم کاتالوگ توسط فرم بند بسته می شود و برای چاپ آماده می شود. بستن فرم کاتالوگ در چاپ دیجیتال و افست متفاوت می باشد.
کاتالوگ با دستگاه افست در فرم های اختصاصی بسته می شود و در صورت عجله داشتن شما می توان از چاپ دیجیتال استفاده کرد و بعد از چاپ، کاتالوگ شما به مرحله صحافی می شود که بعد از صحافی کاتالوگ برای یک دست شدن صفحات و تمیز شدن کار برش خورده و بسته بندی می شود و به دست شما می رسد.
چاپ دیجیتال دستگاه های چهار رنگ است که رنگ آن بر خلاف چاپ افست که از رنگ های مایع استفاده می شود در چاپ دیجیتال به صورت تونر های پودری می باشد و به صورت لیزری چاپ می شود و کیفیت آن بسیار عالی می باشد و با افست برابری می کند در چاپ دیجیتال شما می توانید کاتالوگ های خود را در هر تعدادی که بخواهید چاپ کنید و به دلیل این که در چاپ دیجیتال به زینک و … هیچ احتیاجی نیست چاپ شما زود تر انجام می شود و شما می توانید کار خود را به صورت فوری یک روزه یا دو روزه دریافت کنید. اما در چاپ افست این طور نیست و شما زیر هزار عدد کاتالوگ نمی توانید سفارش دهید و تحویل آن از هفت تا ده روز کاری می باشد.

فرق بین بروشور و کاتالوگ

کاتالوگ ها تغریبا شبیه بروشور ها فرض می شوند، اما می توان گفت که در کاتالوگ ها اطلاعات کامل تری در مورد محصولات و یا خدماتی که ارائه می دهید در آن استفاده می شود و برای مجموع محصولات شما طراحی می شود ولی بروشور اطلاعاتی جزئی از یک محصول است برای مصرف کننده و نسبت به کاتالوگ تعداد بیشتری چاپ می شود.

بروشور ها را معمولا در هر سازی می توان چاپ کرد ولی کاتالوگ ها با این که استاندارد خاصی ندارد معمولا در سایز اچهار یا اپنج چاپ می گردند.

بروشور ها معمولا یک برگی هستند که در بعضی مواقع به سلیقه ی خودتان یک یا دو خط تا می خورند و تا می شوند ولی کاتالوگ ها از چند برگ تشکیل می شوند و دارای جلد و صفحات داخلی هستند که معمولا جلد آن ضخیم تر و با گرم بالا تر چاپ می شود و روی ان به سلیقه ی خودتان سلفون مات یا براق می شود و صفحات داخلی آن با ضخامت کمتر چاپ می شود و احتیاجی به سلفون ندارد ولی اگر شما بخواهید که کاتالوگتان زیبا تر و مقاومت آن بیشتر شود می توانید صفحات داخلی آن را هم سلفون بکشید و در آخر صحافی و منگنه می شود.در صحافی منگنه ی کاتالوگ دو نوع منگنه وجود دارد که به انتخاب شما انجام می شود یک نوع آن سوزن منگنه ساده است که همه جا استفاده می شود معمولا بیشتر به چشم ها دیده شده و نوع دیگر منگنه منگنه لوپ است فرق بین این دو منگنه را می توانید در تصاویر نمونه کارهایمان به راحتی مشاهده فرمایید و تصمیم گیری کنید که کدام برای کار شما مناسب تر است ان را انتخاب نمایید.

نوع دیگر صحافی کاتالوگ صحافی سیمی است در این نوع صحافی هم دو نوع وجود دارد که شامل سیم تک و سیم دوبل می شود جنس این سیم ها مفتول است. سیم تک که سیم مارپیچ هم به آن می گویند برای کاتالوگ مقاوم تر است و سیم دوبل را می توان گفت زیبا تر و شکیل تر است فرق این دو سیم را هم می توانید در تصاویر مشاهده نمایید و به سلیقه ی خود انتخاب نمایید.در این نوع صحافی حتی می توان برگه های داخل کاتالوگ را هم لمینت مات یا براق کرد که مقاومت برگه ها هم بیشتر می شود.

در چاپ کاتالوگ در تیراژ های پایین از چاپ دیجیتال و تیراژ های بالا از چاپ افست استفاده می شود.

تیراژ چاپ از ۱۰ تا به بالا.

نوع جنس برای چاپ کاتالوگ عبارتند از:

سلفون مات و براق و یووی موضعی

۱۴ نکته مهم و آموزشی درباره چاپ کاتالوگ
فرقی نمی کند در چه سنفی مشغول به کسب و کار هستید ولی قطعا سر و کارتان با کلمه کاتالوگ می افتد و لازمه ی کارتان می باشد. همان طور که در بالا مطالعه کردید کاملا درباره کاتالوگ توضیح داده ایم. در مقاله زیر ۱۴ نکته مهم درباره ی چاپ کاتالوگ برایتان ارائه خواهیم داد.

۱- چرا باید کاتالوگ چاپ کنیم؟

کاتالوگ با هدف معرفی کالا یا خدمات ارائه دهنده شما و جذب مشتریانتان و برای راهنمایی آن ها چاپ می شود. با پیچیده تر شدن و تنوع کارها و کالا ها در بازار تولیدی می توان گفت کاتالوگ ها بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته اند. درست است که فضای مجازی گسترش زیادی یافته است حتی بعضی از مواقع کاتالوگ های غیر چاپی در فضای مجازی پخش می شود اما در این مواقع هم یک یا چند نسخه چاپی به همراه فروشنده از مزایای این نوع تبلیغات می باشد.

۲- کاتالوگ برای چه کسانی می باشد؟                                                                                 

 

کاتالوگ مجموعه ای از عکس های محصولات و توضیحاتی درباره خدمات ارائه دهنده یک شرکت یا موسسه برای فروشندگان یا بازاریابان آن کالا یا خدمات می باشد. در اصل کاتالوگ ها برای کسانی است که رابط میان تولید کننده و مشتری می باشند و برای آن ها چاپ می شوند. این اشخاص خریداران عمده یا اشخاصی هستند که نقش مغازه داران و فروشندگان یا بازاریابان را بازی می کنند.
کاتالوگ ها برای معرفی خدمات یا کالاهای شرکت یا موسسه ها می باشد و در آن اطلاعات مناسب آن ها درج شده است و حتما برای مصرف کنندگان مفید نیستند.

۳- سلیقه در طراحی

می دانید که طراحی یک کار سلیقه ای می باشد. اما امکانش هست که شما از دو طراح بخواهید که درباره ی یک مضوع که در نظر شما است طراحی کنند اما بعد از چند روز که طراحی شما تکمیل شود کاملا دو طرح متفاوت را شما می بینید که (در صورتی که آن ها دو طراح حرفه ای باشند) از لحاظ گرافیکی نمی شود از آن ها ایراد طراحی گرفت.
طراحی آن ها مشکلی ندارد ولی مثلا شما طرح اول را قبول دارید و شخصی دیگر طرح دوم را یا بر عکس ولی هیچ کدام از طرح ها در شرایط مساوی برتری بر طرح دیگر ندارند و این فقط سلیقه شما و دیگران می باشد. اما این طور هم نمی باشد که به صورت کامل به سلیقه شما باشد چند سری قانون و اصول های چاپی هم وجود دارد که باید رعایت شوند.
حالا برای این که شما متوجه این شوید که مجموعه ای که با آن می خواهید کار کنید می تواند همان طور که شما می خواهید طراحی شما را انجام دهد یا نه باید بررسی کنید که سلیقه ی طراحان آن مجموعه با سلیقه ی شما همخوانی دارد یا خیر. برای این که متوجه این مطلب شوید باید طرح های قبل آن طراح را ببینید و اگر از طرح های آن خوشتان آمد کار را به آن مجموعه بدهید و این را بدانید که اگر کاتالوگی که می خواهید درباره کار مبل است حتما نباید طرح مبل هایی که قبلا کار کرده است را ببینید جون این مطلب معقول نمی باشد شما تمام کار های آن طراح را که در زمینه های دیگر کار کرده است را بررسی کنید و تایید کنید.

۴- کاتالوگ و بروشور را با هم اشتباه نگیرید

هدف از چاپ و طراحی کاتالوگ بازاریابی و جذب مشتریان می باشد ولی بروشور ها معمولا برای اطلاعات فنی و طرز استفاده از یک کالا می باشد در واقع کاتالوگ ها وسیله ای برای ارائه می باشند مثلا ما از دیدن کاتالوگ محصولات یک کارخانه لوازم برقی می توانیم به تولیدات آن کارخانه و جایگاه اجناس آن در بازار پی ببریم و با شناخت بیشتر محصولات آن شرکت را خریداری کنیم.

۵- محتوای کاتالوگ چه چیزهایی باید باشد

در کاتالوگ اولین چیزی که باید انجام شود متن آن کاتالوگ است. بهترین کار هم برای نوشتن متن کاتالوگ این است که شما با کارشناس محصول و کارشناس تبلیغات مشورت کنید و به کمک آن ها نوشته شود. نوشتن متن کاتالوگ اهمیت زیادی دارد و در عین تمامی جوانب لازم باید فارغ از پیچیدگی زبان باشد برای ساده بودن متن از ویراستار می توان کمک گرفت و از نظری دیگر راست گفتن و صداقت در متن کاتالوگ شما یک نکته خیلی مهم در تبلیغات می باشد و دوروغ و اغراق در آن مشتری را از خدمات کالا ناامید می کند. در کل این نکته قابل توجهی در تبلیغات می باشد که شما از کلمه های اغراق آمیز مثل بهترین، قشنگ ترین و… استفاده نکنید در محتوای متن کاتالوگ بهترین کار این است که شما با کارشناس تولید و فروش مشورت کنید تا برتری محصول را در بازار نسبت به دیگر رقیبان مد نظر قرار گیرد امکان دارد یک محصول از نظر تولید کننده ویژگی کوچکی داشته باشد که چندان برتری به شمار نیاید ولی در بازار آن تفاوت کوچک دلیل بر فروش بیشتر محصول شود. در آخر باید سلیقه ی مشتریان را در ارتباط با خرید محصول را در نظر داشته باشید. خدمات شما و مجموعه تان باید دقیق و مختصر در کاتالوگ بیان شود. حتما از عکس های مناسب از کالایتان استفاده شود. اگر قبلا همکارتان رقابتی داشتین و در آن پیروز شدین و از شما و مجموععه تان تقدیر شده آن را بیان کنید و در صورت وجود تقدیرنامه از آن در چاپ استفاده کنید. فونتی که استفاده می کنید سعی کنید خسته کننده نباشد و برای این کار با یک طراح خوب مشورت کنید. مخاطب شما نباید خسته شود سعی کنید در بهترین جای کاتالوگ نوع برقراری و ارتباط با مجموعه را بنویسید مثل آدرس، فکس، تلفن، ایمیل، وب سایت و …

۶- عکس های کاتالوگ را از کجا تهیه کنیم

بهترین کار برای تهیه کردن عکس های داخل کاتالوگ این است که شما از یک عکاس حرفه ای کمک بگیرید تا از محصولات شما عکس بگیرد.
درست است که می شود با یک گوشی موبایل عکس گرفت ولی باید بدانید که عکس های تبلیغاتی حاوی کیفیت خوب و نورو ترکیب بندی مناسب می باشد که فقط از دست یک عکاس حرفه ای تبلیغاتی بر می آید.

۷- چه کسی کاتالوگ را باید طراحی کند؟

طراحی کاتالوگ باید به دست یک طراح حرفه ای چاپ و تبلیغات انجام شود که یک سری اصول چاپی هم در آن رعایت شود. و در این حال باید طراح سلیقه ی مشتری را در نظر گیرد و نسبت به اولویت ها تصمیم بگیرد که چگونه طراحی را انجام دهد. انتخاب سایز کاتالوگ با طراح می باشد، طراح باید به نسبت متن و عکس های موجود تعیین کند که چه سایزی مناسب کاتالوگ می باشد.

۸- چاپ کاتالوگ باکیفیت

برای این که بفهمید که کیفیت چاپ یک مجموعه مورد قبول شما می باشد یا خیر بهتر است نمونه کارهای آن ها را از نزدیک بازدید کنید، به آن مجموعه بگویید چند نمونه به شما نشان دهد چون عکس هر چقدر هم با کیفیت باشد باز هم نمی تواند یک سری از ریزه کاری های چاپ را نشان دهد. برای بررسی چاپ حتما به گرافیست بگویید که فایل طراحی را به شما نشان دهد این نکته خیلی مهم می باشد که آن مجموعه بتواند مثل فایلی که به شما نشان می دهد در چاپ همان را دربیاورد. معمولا مدیران مجموعه از این موضوع ناراحت هستند که طراحشان وقتی یک فایلی را نشان می دهد موقع چاپ همان نمی شود. به همین دلیل دیدن فایل و کار چاپی خیلی مهم می باشد. بعضی از رنگ ها را به هیچ وجه در چاپ نمی شود در آورد. اگر خود تصمیم به چاپ یک طرح را دارید باید با انواع چاپ های صنعتی آشنا شوید. این را هم باید بدانید که در تولید هر کاری ۵ درصد خرابی کار وجود دارد چون که همه ی موارد فوق درصد خطا دارند. مثال اگر بخواهید چاپ افست انجام دهید پنجاه ورق باید چاپ شود تا رنگ کار شما تنظیم شود و به رنگ اصلی در آید. برای همین وقتی که شما کاری را سفارش می دهید از تعدادی که مد نظرتان است بیشتر باید سفارش دهید یا با آن مجموعه شرط بگذارید که شما همان تعدادی که می گویید به شما تحویل دهند و باید دقیق باشد.

۹- صحافی کاتالوگ

در مورد صحافی کاتالوگ دقت کنید که منگنه کاتالوگ حتما وسط کار باشد در غیر این صورت قسمتی از صفخه سمت چپ وارد صفحه راست می شود یا بر عکس این اتفاق می افتد برای همین بهتر است در مورد صحافی سخت گیر باشید.

۱۰- کاتالوگ باید جذاب باشد

شما برای هرکدام از کاتالوگ های تبلیغاتی خود هزینه می کنید بنابراین نباید کاتالوگی که به دست مشتریانتان می رسد بعد چند ثانیه به سطل آشغال و یا کف خیابان ریخته شود اگر شما یک سری به میدان انقلاب تهران بزنید می بینید که خیلی از تبلیغات ها به محض این که به دست مردم داده می شود به زمین یا سطل آشغال ریخته می شوند و دلیل این کار مناسب نبودن تبلیغات می باشد برای فهمیدن این که طرح تبلیغات شما خوب و جذاب است یا خیر آن را به افراد مختلف نشان دهید و بخواهید که در مورد طرح شما نظر دهند و به نظرات آن ها گوش دهید مستقیم در چشمانشان نگاه کنید که ببینید به کدام قسمت کاتالوگ شما خیره شده اند و خوششان آمده است این ها نقطه مثبت کار شما است. ولی توقع نداشته باشد که همه از کاتالوگ شما تعریف کنند و خوششان بیاید چون همان طور که می دانید کاتالوگ یک محصول سلیقه ای است و سلیقه ی انسان ها با یکدیگر قرق می کند.

۱۱- تعداد صفحات کاتالوگ

وقتی که شما به یک مجموعه ی چاپ و تبلیغات مراجعه می کنید باید بدانید که کاتالوگ شما چند صفحه باید باشد. چون این نکته یکی از مواردی است که مدیران مجموعه را سردرگم می کند. این که شما برای هر کالایی که تولید می کنید چقدر از صفحه را باید به آن اختصاص دهید می توانید یک صفحه یا بیشتر از یک صفحه و یا کم تر از آن، برای این کار بهتر است با طراح مجموعه هم مشورت کنید تا به آن ایده آل مناسب خود برسید.

۱۲- اندازه کاتالوگ

بین کار کلاسیک و فانتزی شما باید یک کدام را که مناسب کارتان می باشد را انتخاب و مشخص کنید. معمولا اندازه ای که بیشتر افراد انتخاب می کنند سایز a4 می باشد و این یک قطع کلاسیک می باشد. یکی از ویژگی های این قطع این است که فضای زیادی دارد و کارهای زیادی می شود در صفحه انجام داد.
یکی از سایز های فانتزی خشتی است که اخرا مورد استقبال مردم قرار گرفته است. ابعاد خشتی ۱۶x 16 و ۲۱×۲۱ است.

۱۳- ضخامت کاغذ های کاتالوگ

هنگام سفارش شما باید از ضخامت کاغذ های کاتالوگتان باخبر باشید و این موردی نیست که همه ی مردم با آن آشنایی داشته باشند ولی بهتر است که شما کاتالوگ های دیگر را ببینید و به آن مجموعه هنگام سفارش بگویید که می خواهید ضخامت کاغذ هایتان مثل آن نمونه کاتالوگی که نشانشان می دهید باشد.
دقت کنید این موردی نیست که بشود به طور کلی درباره ی آن تصمیم گرفت چون ضخامت کاغذ بستگی به یک سری استاندارد ها دارد که کاتالوگ شما چند صفحه می باشد یا چگونه صحافی می شود. حتما حواستان باشد که نسبت به استاندارد ها ضخامت کاغذ را انتخاب کنید چون که بعضی افراد فکر می کنند هرچقدر ضخامت کاغذ بیشتر باشد بهتر است. این باور غلطی است و در بعضی وقت ها بر عکس این مطلب می شود. نکته دیگر فرق بین ضخامت صفحه های داخلی و جلد می باشد و این هم بستگی به سایز و تعداد صفحات و نوع کاتالوگ شما دارد و باید در این مرحله به کارشناس طراحی اعتماد کرد.

۱۴- هنگام سفارش چه چیزهایی را از شما سوال می کنند

کاتالوگ شما با حساب کردن جلد چند صفحه است؟
سایز کاتالوگ شما چیست؟
کاتالوگ شما عمودی یا افقی است؟
جنس صفحات داخلی و جلد چه باید باشد؟
کاتالوگ شما یووی دارد یا خیر؟ اگر دارد در چه قسمت هایی است؟
روی صفحات و جلد سلفون کشیده شود یا خیر؟ اگر می شود مات و براق بودن آن هم باید انتخاب کنید
چه تعدادی کاتالوگ میخواهید چاپ کنید؟

36611784