چاپ دیجیتالچاپ دیجیتال

توضیح درباره دستگاه چاپ دیجیتال

دستگاه دیجیتال معمولا شامل چاپ حرفه ای در تعداد های کم توسط منابع دیجیتال است که با دستگاه های جوهر افشان یا لیزری با کیفیت عالی چاپ می شود. چاپ دیجیتال هزینه بیشتری در هر صفحه نسبت به چاپ های سنتی مانند افست دارد اما این هزینه بیشتر معمولا با صرفه جویی در هزینه های دیگر چاپ مثل تهیه زینک های چاپ انجام می شود که در تعداد های زیر هزار عدد جبران پذیر می باشد. یکی از مزایای دستگاه دیجیتال این است که امکان چاپ فوری بعد از درخواست مشتری را به ما داده است و امکان تغییر طرح آن در هر برگ را در اختیارمان می گذارد. همینطور چاپ دیجیتال با صرفه جویی در نیروی انسانی و بیشتر شدن دستگاه های دیجیتال و بالا بردن کیفیت آن و پایین آمدن هزینه چاپ و بالا رفتن تعداد چاپ با دستگاه دیجیتال می توان گفت به این معنی است که با دستگاه های افست در حال رقابت و یا پیشی گرفتن از آن است. دستگاه های دیجیتال در بازار با رنگ های تونری توسط دستگاه های لیزری با کیفیت عالی روی کاغذ های مختلف چاپ می شود.با چاپ دیجیتال می توان کارهای چاپیتان را مثل تراکت، بروشور، کارت ویزیت، کاتالوگ و … را به صورت فوری چاپ کنید.


سلفون حرارتی چیست؟

سلفون یک لایه ورقه ای شکل است که روی کارهای چاپی و تبلیغاتی شما توسط حرارت چسبانده می شود که به صورت مات یا براق می باشد که مات یا براق بودن آن به سلیقه ی شما است. وظیفه سلفون این است که از کار شما در برابر پارگی، رطوبت و آلودگی و … محافظت کند و همینطور کار شما را شکیل تر و زیبا تر می کند. چاپ پایتخت سعی نموده که با بهترین کیفیت سلفون را به شما ارائه دهد.
سلفون از چندین جنس مختلف وجود دارد، انواع سلفون عبارتند از:
سلفون مات، سلفون براق، سلفون مخملی

دستگاه و چاپ پلات چیست؟

با دستگاه های پلات چاپ های بزرگ را انجام می دهند مانند پوستر ها و استند های تبلیغاتی و نمایشگاهی. چاپ پلات روی کاغذ های مختلف انجام می شود مانند کاغذ کتد، فتو گلاسه، بک لایت، پارچه کنواس و پشت چسب دار که این چاپ با استفاده از رنگ های مایع انجام می شود که اصطلاحا به آن چاپ جوهر افشان می گویند. بعد چاپ می توانید برای این که مقاومت کارتان بالا تر برود و کاری زیبا تر داشته باشید توسط دستگاه های لمینیتور آن را لمینت کنید. در مقایسه با دستگاه بنر می توان گفت پلات ۵ برابر بهتر از بنر می باشد و نسبت به دستگاه بنر برتری دارد و در دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و دستگاه های بزرگتر تا ۱۵۰ سانتی متر امکان چاپ وجود دارد. به دلیل منحصر به فرد بودن این دستگاه چاپ هایی مثل پوستر چاپ نقشه های بزرگ و استند های نمایشگاهی را با آن انجام می دهند.

لمینت چیست و چه کارایی دارد؟

لمینت برای حفظ کارها و اقلام چاپی شما می باشد لمینت هم مثل سلفون به صورت لایه ای ورقه ای شکل است اما از سلفون ضخیم تر و مقاوم تر است و در برابر رطوبت، پارگی، کثیف شدن کار و تغییر دما از کار شما محافظت می کند.
بعضی ها فکر میکنند لمینت یک نوع چاپ است اما لمینت چاپ نیست لیمینت بعد از چاپ روی کاغذ به صورت پشت و رو چسبانده می شود، لمینت معمولا بعد از چاپ باعث درخشندگی و بهتر شدن رنگ ها می شود. از قدیم این کار رایج بود که بین مردم عام به پرس معروف بود و برای کارهای کوچک استفاده می کردنند اما دستگاه های امروزی بیشتر به صورت رول هستند و بیشتر آن ها در چاپخانه های دیجیتال رویت می شوند.
اصولا روش های خاصی برای لمینت کردن در بازار وجود دارد مثل لمینت سرد و گرو، لمینت سرد نازک تر و همینطور قیمت آن بالا تر است اما لمینت گرم در بازار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به دو نوع مات و براق می باشد که با دستگاه های مختلف انجام می شود، مثلا دستگاه های کوچک لمینت وجود دارد که با آن در سایز های آچهار و آسه لمینت می شود و دستگاه های لمینیتور بزرگ تر با عرض ۱ متر هم وجود دارد که با آن پلات های چاپی را می توان به صورت مات یا براق لمینت کرد. لمینت های گرم با حرارت بر روی پشت و روی کار کشیده می شوند و می چسبند. لمینت دارای ابعاد مختلف می باشد که به صورت رول یا شیت وجود دارد که بستگی به نوع دستگاه دارد و همینطور ضخامت های مختلفی دارد که بر حسب میکرون گفته می شود.
لمینت سرد تفاوت آن با لمینت گرم در نبودن حرارت است که لایه ای بسیار نازک است و می توان گفت مثل سلفون است ولی لمینت سرد با روشی دیگر یعنی با پاشیدن مایع خاص پلیمری هم وجد دارد که به آن کوتینگ می گویند.

چکیده ای درباره چاپ دیجیتال

امروزه می توان گفت چاپ دیجیتال به طور وسیعی رشد کرده است و رشد آن متوقف نخواهد شد و در آینده ادامه خواهد داشت. یکی از بهترین مکان هایی که می توان در آن جا به چاپ دیجیتال اشاره کرد اروپا می باشد. ما در این مقاله به شما کمک میکنیم که به درک بهتری نسبت به تکنولوژی چاپ دیجیتال برسید، به سهم دیجیتال در بازار اشاره می کنیم و در همین حال به فرصت ها و راه حل های موجود در اروپا را هم توضیح می دهیم.

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال با زمانی کمتر از ده سال رشد بسیار خوب و چشمگیری در بازار چاپ کرده که به عنوان مکمل چاپ افست نامیده شده است.

هر روز کاربرد های جدیدتری برای دستگاه دیجیتال  پیدا می شود و دامنه عمل این دستگاه را بازاریابان، طراحان و کارشناسان تبلیغاتی هر روز گسترش می دهند. می توان گفت فن آوری دستگاه های دیجیتال به سرعت در حال تغییر و تحول می باشد. سازندگان این دستگاه ها تجهیزات و مواد مصرفی چاپ های دیجیتال به طور پیوسته در چالش نو آوری هستند این روند به کیفیت بهتر، سرعت بیشتر آن ها و قیمت پایین تر قطعات دیجیتال منجر می شود که در آخر باز هم به رواج آن کمک بیشتری میکند. نمایشگاه دروپا ۲۰۰۸ عرصه بسیار مهم برای شرکت های صاحب نام در چاپ دیجیتال می باشد. از زمان اولین دستگاه دیجیتال در سال ۱۹۸۰ فروش و سفارش در زمینه تجهیزات چاپ دیجیتال را به فزونی گذاشته است.

موقعیت بازار اروپا از زبان ارقام در زمینه چاپ دیجیتال 

حدودا هشتادو هفت در صد کار های چهار رنگ در تعداد کمتر از ۵۰۰۰ صفحه می باشد که می تواند زمینه ای باشد در شخصی سازی در عرصه چاپ. (حدود سی درصد تمام کارها)، به صورت کلی بازار جهانی چاپ  در خاب حاضر سه هزارو هشتصد میلیارد صفحه می باشد که دویست و سی میلیارد صفحه آن شامل چاپ دیجیتال می شود. (دویست میلیارد سیاه و سفید و سی میلیارد رنگی)، بنابر این پتانسیل رشد چاپ دیجیتال خیلی زیاد می باشد.

چاپ دیجیتال رنگی هم آینده مشابهی دارد که می توان گفت در آینده ده برابر رشد خواهد کرد. مدیر روابط عمومی زیراکس به نام رابرت کربیشلی در توصیف فرصت های آینده دیجیتال می گوید: این فرصت شگفت انگیز می باشد و ما نقاط قوت زیادی در عرصه چاپ کتاب، تبلیغات با پست مستقیم، چاپ تجاری و تبلیغاتی چاپ براساس تقاضا داریم

از سوی دیگر، شخصی شدن چاپ هم به ساختن نرم افزار های جدید منجر شده است و برای مشتری های ما فرصت های جدیدی به وجود آمده است که عرصه هایی مثل بسته بندی و محصولات مرتبط با عکس را هم شامل می شود.

روند مهم برای ۳ سال آینده :

چاپ بر اساس تقاضا (دوازده درصد رشد سالیانه)

زمان پیشروی کار (سی و سه درصد امور ظرف بیست و چهار ساعت آماده می شود)

صفحه های رنگی (تولید چاپ های رنگی بیست و هفت درصد رشد می کند)

انتخاب راه حل دیجیتال، برند ها

برند علی القاعده از تولیدات خود دفاع می کنند. آنها هم مثل شما به فکر فروش بیشتر محصولات خود به مشتریانشان می باشند. امکان کنونی چاپ دیجیتال که فراهم کردن سفارشات در تعداد های کم بود، به عنوان یک راه حل مورد رضایت به خصوص در مقابل کار های ویژه جواب داده است.

در چاپ سرعت بیشتر و قدرت انطباق  با طیف بزرگی از رسانه ها این تکنولوژی را در بازار چاپ بر اساس تقاضا کرده است. این تکنولوژی ها در بازار امروز پرینتر های دیجیتال با سایز های کوچک جا افتاده اند.

بهترین چاره برای فهمیدن این مسائل بازدید همکارانتان و تجارت دسته اول آنها درباره راه حل های چاپ دیجیتال موچود در بازار چاپ می باشد. نمایشگاه های تجاری هم می توانند در این عرصه تجربه های خوب و با ارزشی در خدمت شما بگذارند.

خیلی از محصولات هم هستند که می توانند به کسانی که در بین محیط دیجیتال و افست هستند کمک کنند، دلیل این امر پتانسیل بسیار بالای این محصولات در ارائه گردش کارهای باز و رنگ های عالی و نیز قدرت انطباق آن ها در چاپ بر روی سطوح مختلف چاپی می باشد. در بین خصوصیاتی  که در سایز های کوچک برای چاپکاران اهمیت زیادی دارد می توان به کیفیت عالی، سرعت چاپ هر صفحه در دقیقه، ظرفیت باکس های کاغذ، قابلیت انتخاب در چاپ (تونر یا مرکب) و قابلیت چاپ دو رو زوی هر صفحه (تکنولوژی دوپلکس) اشاره نمود.

با در نظر گرفتن این خصوصیات، دستگاه هایی که در بازار چاپ وجود دارد از این قرار است:
oce با دویست و پنجاه صفحه در دقیقه و با رزولوشن۶۰۰در۲۱۰۰ dpi قابلیت چاپ دورو همزمان، و ظرفیت سینی تحویل ۱۳۸۰۰ صفحه می باشد.
xeikon با صدو شصت صفحه در هر دقیقه و با رزولوشن ۶۰۰ dpi و قابلیت چاپ دو رو همزمان یا همان دوپلکس
دستگاه های hp با شصتو هشت صفحه در دقیقه با رزولوشن ۲۱۰۰ dpi و قابلیت چاپ دو رو به صورت خودکار، ظرفیت سینی تحویل ۶۷۰۰ صفحه
xerox با صد صفحه در دقیقه، با رزولوشن ۶۰۰در۶۰۰ dpi با تکنولوژی چاپ دو رو و ظرفیت سینی تحویل هفتادو یک هزار صفحه است.
تمام این آمار به چاپ های رنگی مربوط می شوند. این دستگاه ها همه از تونر های پودری استفاده می کنند به جز دستگاه hp که از مرکب های مایع استفاده می کند.

باید به این اشاره کرد که طیف سرعت در این زمینه بین شصتو پنج تا دویست و پنجاه صفحه در هر دقیقه می باشد. ظرفیت باکس های کاغذ هم بین ۶۷۰۰ تا ۷۱۰۰۰ صفحه می باشد. رزولوشن ها بین ۶۰۰ تا ۶۰۰ در ۲۱۰۰۰ dpi می باشد و خروجی ماهیانه را هم می توان گفت بین دویست هزار تا هشت میلیون پرینت اعلام کرد. افق در آینده از بیشتر شدن توان تولید و بزرگتر شدن تکنولوژی دوپلکس خبر داده است.
لازم به گفتن نیست که چه دستگاه های دیجیتال مورد اشاره، تنها راه حل هایی که وجود دارد نیستند. ولی با این همه معرف تکنولوژی های بهتر که موجود است قلمداد میکند.
راهی به سمت فرصت های تازه و سود
یکی از نقاط قوت دستگاه های دیجیتال چاپ تجاری می باشد، اگر چه در همین حال فرصت های تجاری پیوسته ای به وجود می آید و می تواند از دید استراتژیک در کانون کارهای یک شرکت قرار بگیرد، ولی چاپ تجاری یک نقطه قوت می باشد.
در عکاسی به دلیل تولید دوربین های دیجیتال، بازار پردازش فیلم تکان جدی خورده است و باید این بخش در فکر چاره ای جدید باشد برای حفط موقعیت های قبل خود
پیدا شدن پدیده هایی مانند آلبوم های عکس، تیشرت ها و سال نامه ها ناشی از این امر می باشد
دلیل این اتفاق هم این می باشد که این اقلام به شخصی سازی و به پرداخت نهایی با کیفیت خوب احتیاج دارند که میتوانند برای تجهیزات افست دیجیتال خوب و ایده آل باشند.
پتانسیل این بازار هم بزرگ می باشد: hp indigo در همه جای جهان هفت میلیون محصول شخصی سازی شده درست کرده است.
از مدیران منطقه ای شرکت hp به نام جاکوب بوین می گوید در سال ۲۰۰۶ قریب به شصت و سه میلیارد عکس ذخیره و به شراکت گذاشته شده و چهارده میلیارد هم چاپ شده است.
اروپایی های آنلاین و خدمات مرتبط به عکس همه به زمینه شخصی سازی کمک می کنند و مردم بیشتر با تکنولوژی این زمینه آشنا می شوند.
یکی از سخنگویان oce به نام فریک جوکمز گفته است خروجی های کوچک و متوسط و درخواست برای اسناد رنگی رو به افزایش می باشد و این پیش بینی را می کند که فاصله بین کاغذ خور بودن در سیستم های با تغذیه رول در عرصه کار های رنگی دو برابر بیشتر می شود. ولی حجم کار های سیاه و سفید در سال صد ها میلیارد صفحه می باشد.
جوکمز می گوید: دو تا سه میلیارد صفحه به طور کاملا رنگی چاپ می شوند و این در حالی می باشد که کار های نیمه رنگی بیست درصد بازار را گرفته است.
بازار چاپ افست هم در حال حاضر چهارصد میلیارد یورو می باشد.از دید او بزرگترین بخش چاپ افست، چاپ کتاب ها می باشد که رشد بیشتری هم دارند. بر آورد او در این عرصه این طور می باشد که اگر ۱% از چاپ افست به سمت چاپ دیجیتال برود، چاپ دیجیتال سیزده درصد رشد می کند.

36611784