انواع کاغذها که در صنعت چاپ وجود دارد

۸ قانون طراحی برای ایجاد تبلیغات چاپی موثر
آذر ۲۴, ۱۳۹۸
چاپ بنر
چاپ بنر برای تبلیغات و نکته های لازم برای طراحی و چاپ
دی ۳, ۱۳۹۸
نمایش همه

انواع کاغذها که در صنعت چاپ وجود دارد

انتخاب از بین انواع مختلف کاغذهای موجود در بازار ، عامل اصلی در دستیابی به چاپ دیجیتال با کیفیت عالی است. شما باید نوع کاغذی را انتخاب کنید که به بهترین وجه مناسب برای بیرون کشیدن مطالب بصری و متنی پروژه چاپ یا طراحی گرافیکی شما باشد ، انتخابی که باید با دقت انجام شود و بسته به نوع محصولی که می خواهید چاپ کنید متفاوت خواهد بود.
انتخاب از طیف وسیعی از انواع کاغذهای ارائه شده همیشه آسان نیست وقتی با یک مجموعه بزرگ از ورق ها همه با خصوصیات کاملاً متفاوت مواجه شوید . هر نوع کاغذ دارای وزن ، نوع پردازش و یک پایان است که میزان شفافیت ، ظاهر ، وزن ، ضخامت ، سطح مات بودن ، احساس و دوام آن را تعیین می کند.
در این راهنما ، قصد داریم تا شما را با انواع کاغذ ها در صنعت چاپ آشنا کنیم و برنامه های پیشنهادی برای هر یک و رایج ترین انواع کاغذ ، نوع کاغذی را که به بهترین وجه مناسب چاپ شماست ، انتخاب کنید.
کاغذ چاپانواع کاغذ

در صنعت کاغذسازی انواع کاغذ به چهار گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

۱-  کاغذ و مقوای گرافیکی

۲-  انواع مقوای بسته بندی

۳-  کاغذهای بهداشتی

۴-  کاغذهای صنعتی برای مصارف الکترونیکی

بدین صورت مصرف کننده‌های کاغذ نیز با توجه به استفاده خود در صنعت، به انواع مختلفی تقسیم کرده‌اند. مانند:  کاغذ تحریر، کاغذ روزنامه، کاغذ بایپل، مقوای جلد، کاغذ کتاب و کاغذ پاکت و … که جزو کاغذهای معمولی به شمار می‌آید. اما بطور کلی انواع کاغذهای مورد استفاده در صنعت چاپ به شرح زیر است:

کاغذ روزنامه (Paper News Print):

کاغذی ارزان قیمت که به شکل رول و ورق یافت می شود. قدرت جذب بالا داشته و معمولا برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می شود.

کاغذ روزنامه از خمیر مکانیکی تهیه شده که بیشتر از خمیر چوب و الیاف بازیافتی تشکیل شده که به شکل رول و ورق یافت می‌شود. این کاغذ برای چاپ روزنامه و صورت حساب‌های ارزان قیمت مثل قبض آب و برق و … استفاده می‌شود. به دلیل وجود ناخالصی موجود در الیاف که لکنین نام دارد، رنگ آن با قرار گرفتن در معرض نور تغییر کرده و حالت پوسیدگی و شکنندگی پیدا می کند. همچنین قدرت جذب بالایی داشته و به طور معمول برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می‌شود. گرماژ معمول: ۵۰ گرم

کاغذ تحریر (Writing Paper):

از این نوع کاغذها، برای چاپ کتاب و اوراق اداری همچون سربرگ، یادداشت و پاکت استفاده می‌شود و به راحتی می‌توان بر روی آن با خودکار یادداشت کرد. کاغذ تحریر در گرماژهای ۷۰گرم تا ۱۲۰ گرم در بازار موجود است.

کاغذ گلاسه مات و براق (Coated Paper & Board – Matt & Glossy):

کاغذ گلاسه نوعی از کاغذها دارای پوشش براق یا مات هستند که در چاپ‌های رنگی کیفیت خوبی را ارائه می‌دهند. جالب است بدانید که به دلیل داشتن پوشش صاف و یکنواخت این کاغذ، به آن Surface Paper هم گفته می‌شود و در گرماژهای مختلف از ۹۰ گرم تا ۳۰۰ گرم در بازار موجود است.

از کاغذ گلاسه برای چاپ رنگی، ترامه و چاپ مجلات با کیفیت بالا استفاده می‌شود و مواد تشکیل دهنده آن مواد معدنی و خاک چینی  است. البته گفتنیست نوع ارزان تر آن نیز با خمیر چوب و الیاف بازیافتی تولید می‌شود.
کاغذ گلاسه‌ی مات و یا ابریشمی را نیز با روش مشابه با کاغذهای گلاسه و استفاده از مواد معدنی و خاک چینی پوشش می‌دهند.

کاغذ خود کپی (Carbonless Paper):

این کاغذ با پوشش شیمیایی که شبیه به کاربن عمل می‌کند، با فشار آوردن بر روی آن، به کاغذ زیرین منتقل می‌شود و یک کپی در صفحه بعدی ایجاد می‌کند.  این کاغذ در چند نسخه تهیه شده که در پشت نسخه اول، از کپسول‌های بسیار ریز رنگی برای انتقال تصویر و یا متن به صفحه زیرین استفاده می‌شود.

این نوع کاغذ به نام NCR نیز در بازار معروف است و دارای گرماژ ۴۰ تا ۲۴۰ گرمی است. از کاغذ خودکپی بیشتر در مواردی چون، فاکتورها، قبوض، فرم‌ها و قراردادهای چند نسخه‌ای استفاده می‌شود.

امیدواریم از این راهنما از چاپ پایتخت استفاده کرده باشید.جهت چاپ تبلیغات و کارت ویزیت و بروشور و … با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

36611784